Wszystkie posadzki wymagają zabiegów wykończeniowych

W przypadku paneli konieczny jest montaż listew przyściennych oraz progowych. Służą one do maskowania szczelin dylatacyjnych koniecznych dla tego rodzaju posadzki.

Listwy wykończeniowe. Do podłóg panelowych można kupić wiele rodzajów listew wykończeniowych: plastikowe, drewniane lub z MDF. Najczęściej kupowane są te w kolorze paneli, ale nie jest to regułą i można wybrać zupełnie inną barwę. Mimo sporej oferty najtrudniej dobrać listwy do paneli imitujących materiały inne niż drewno, na przykład marmur, granit, piasek, czy nawet trawę. Podłogowe listwy wykończeniowe można mocować za pomocą kleju, śrub lub klamer. Choć kleju i klamer, w przeciwieństwie do śrub, nie widać na wykończonej podłodze, śruby stosu¬je się najczęściej, ponieważ sprawdzają się w przypadku bardzo nierównych ścian. Najszybciej i najłatwiej montuje się listwy na klamry przykręcane do ściany co 30-50 cm. Muszą one jednak mieć rowki umożliwiające ich wpięcie w klamry. Z pewnością będą je miały te sprzedawane w zestawach montażowych składających się z listew, klamer, kołków rozporowych i blaszek mocujących klamry do ścian pod odpowiednim kątem.
Zdecydowanie częściej stosuje się mocowanie listew za pomocą kleju. Jest on tańszy od klamer, ale wymaga największych nakładów pracy. Przed montażem należy dociąć listwy i dopasować długości listew do ścian. Na spodzie listew trzeba równomiernie rozprowadzić klej, a następnie odczekać, aż zgęstnieje. Wtedy należy przyłożyć listwę do ściany i chwilę przytrzymać. Ponieważ jednak listwy nie chcą często przylegać do ściany, przykręca się je śrubami. To jednak mniej estetyczne rozwiązanie. Listwy progowe. Gdy panele układa się w kilku sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach, konieczny jest mon¬taż listew progowych kryjących szpary dylatacyjne. Najbardziej trwałe są listwy progowe aluminiowe lub wykonane z MDF. Dostępne są w kolorach większości paneli oraz w metalicznych – złote i srebrne. Można również kupić listwy kolorowe. Ich montaż jest prosty, najpierw trzeba je dociąć do szerokości ościeżnicy – najlepiej zrobić to z obydwu końców. Dzięki temu otwory na śruby będą się znajdowały po obu stronach w takiej samej odległości od futryny. Przyciętą listwę przykręca się do podłogi śrubami. Można również kupić listwy progowe montowane śrubami wsuwanymi w specjalną szynę znajdującą się pod spodem – na ich powierzchni nie widać śrub, a listwy mają estetyczny wygląd. Taki montaż musi odbywać się według instrukcji producenta. Decydując się na nie, należy pamiętać, że są to listwy drogie i jednorazowe. W wyniku demontażu zniszczeniu ulegają nie tylko kołki w podłodze, ale często także listwy. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, można je zamocować ponownie, używając innych kołków.