Taras przy salonie

Korzyści i przyjemności posiadania tarasu zależą od jego wielkości i usytuowania względem stron świata, ale także od powiązania z wnętrzem domu.

Przy salonie
W niemal każdym nowym domu taras przylega do salonu. W strefie dziennej spędzamy wspólnie czas wolny, nic więc dziwnego, że latem lubimy ją rozszerzać na ogród – o deski lub płyty tarasu. Aby to powiększanie salonu odbywało się łatwo i bez przeszkód, trzeba zadbać o wygodne wyjście. Ważne, aby było dość szerokie, bez wysokiego progu. Aranżację salonu trzeba zaplanować z myślą o tym, że latem drzwi na taras będą stale otwarte. Drogi do nich nie może więc zastawiać kana¬pa ani stół. Najlepiej, kiedy przejście na taras jest proste i tak zorganizowane, że rozdziela salon na dwie strefy, nie przeszkadzając żadnej z nich.
Zwróćmy uwagę, jak ustawienie mebli wpływa na powiązanie tarasu z salonem. Jeżeli przez większą część roku, siedząc na kanapie, oglądamy ogród, otwarcie sezonu i przeniesienie rodzinnego życia na taras odbywa się zupełnie naturalnie. Kiedy natomiast siedzi¬ska stoją w świetle okien, zwrócone w stronę przeciwległej ściany (do kominka lub telewizora), trudniej połączyć salon i taras tak, by stały się jedną domową przestrzenią.