Podłoga w dechę – czyli deska, dyle czy panele?

Drewno na podłogę – deska czy panele?

Podłogi z desek doskonale wyglądają zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych – duży format drewnianych elementów pozwala w pełni cieszyć się urodą drewna. Jednak tylko wtedy, gdy posadzka jest fachowo ułożona i odpowiednio pielęgnowana.
Deski mogą przez wiele lat nie stracić nic ze swojej urody. Aby tak się stało, trzeba drobiazgowo przestrzegać zaleceń ekspertów parkieciarzy. Dotyczą one nie tylko dostosowania materiału na posadzkę do warunków, w jakich będzie eksploatowany, ale także jego odpowiedniego przygotowania, uzyskania optymalnych parametrów podłoża i warunków montażu.

Materiał na posadzkę
Anatomia posadzek z desek może być różna. Potocznie nazywane są tak te, które dla profesjonalistów dzielą się na wykonane z litych lub warstwowych drewnianych elementów – desek parkietowych, dyli podłogowych i paneli. Deski parkietowe są mniejsze od dyli – o ile pierwsze przy grubości 14-22 mm mają długość od 50 cm do 1,4 m, o tyle drugie (nieco grubsze – 14-28 mm) są najczęściej długości od 80 cm do 4 m, ale można znaleźć nawet 6-metrowe. Dyle podłogowe są dostępne jedynie z litego drewna, natomiast deski parkietowe występują również w formie dwu-warstwowych elementów, w których lico ma grubość 6 mm.
Jeszcze innym materiałem na podłogę z desek są drewniane panele trójwarstwowe z wierzchnią warstwą ułożoną we wzór jedno- lub dwulamelowy. Takie panele mają z reguły grubość 14 lub 22 mm i długość 2,2-2,5 m. Ich warstwa licowa jest wykonana z drewna doskonałej jakości i ma grubość 3-4 mm, natomiast na dwie dolne wykorzystywane jest drewno niższej klasy, na przykład krajowe iglaste. Po ułożeniu posadzki wygląd warstwowych elementów zazwyczaj nie różni się od tych tradycyjnych – litych, ale nieco inne są ich właściwości użytkowe i sposób montażu.
W warstwowych posadzkach krzyżowe ułożenie sąsiadujących warstw minimalizuje skurcz drewna nawet o 70% – dzięki temu nie powstają szczeliny. Właśnie dlatego takie drewno jest polecane na ogrzewane podkłady. Decydując się na podłogę z litego drewna, należy zwracać uwagę na ułożenie słojów przyrostu rocznego – lepiej, gdy są one równoległe do dłuższych krawędzi desek czy dyli, a nie styczne z nimi. Wtedy dochodzi do mniejszych skurczów drewna i szczeliny, które pojawią się w podłodze, mogą być nawet o połowę mniejsze.