Pobyt w saunie

Wejście do sauny powinno zostać poprzedzone umyciem całego ciała, zmyciem makijażu, zdjęciem biżuterii i dokładnym osuszeniem skóry i włosów.

przed-sauna

Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć całe ciało…

Nie powinno się wchodzić do sauny po posiłku ani również będąc pod wpływem alkoholu. Wchodząc do sauny powinno się zabrać ze sobą bezdeszczowy ręcznik – rozkłada się go na rozgrzanych drewnianych ławach sauny, ażeby chronił organizm przed poparzeniem.

w-reczniku-do-sauny

Do sauny zabieramy tylko ręcznik. Kąpiel w saunie zaczynamy od dolnej ławki…

Ławy w saunie ułożone istnieją na różnej wysokości, im wyżej takim wyższa bywa temperatura. Po wejściu do sauny po raz pierwszy powinno się zająć najniżej położoną i stopniowo przenosić się na wyższe poziomy. Każdy pobyt w saunie powinien trwać od kilku do kilkunastu minut i powinien istnieć przerwany przy pierwszych objawach osłabienia lub złego samopoczucia.

drugi-poziom-lawek

Stopniowo przenosimy się na wyższe poziomy ławek …

Po każdorazowym pobycie w saunie przechodzimy do fazy schładzania organizmu. Najpierw poprzez chwilę powinno się odpocząć na chłodnym powietrzu a następnie skierować się pod prysznic lub wykąpać w wodzie o temperaturze 12 – 20 stopni Celsjusza. Chłodna kąpiel zmusza naczynia krwionośne do skurczu i nie może przebiegać zbyt gwałtownie. Schładzanie powinno się odbywać stopniowo, zaczynając od stóp przechodzić pomału w kierunku serca.

kapiel-po-saunie

Po każdorazowym pobycie w saunie należy schłodzić organizm…

Taki cykl rozgrzewania i schładzania powinno się przeprowadzać trzykrotnie, pamiętając, ażeby przed każdym wejściem do saun dostatecznie ochłodzić ciało. Jeśli organizm nie zostanie adekwatnie wystudzony przed kolejnym seansem ogrzewania mogą wystąpić niepożądane objawy takie gdy na przykład cierpienie głowy, zawroty i ogólne złe samopoczucie.