Piec do sauny – najważniejszy element

Piec do sauny

Piec będący źródłem ciepła sauny bywa jej najważniejszym elementem. Jego gdy na przykład posiada największy namowa na komfort korzystania z sauny i koszty jej eksploatacji. Kiedyś stosowano piece opalane drewnem, obecnie bywa to rozwiązanie czasem spotykane a najsystematyczniej stosuje się piece zasilane elektrycznie.

Kupując piecyk nie warto zbytnio oszczędzać, warto zainwestować w piecyk renomowanego producenta, jaki choć droższy będzie nam służył dłużej i będzie wygodniejszy w obsłudze i tańszy w eksploatacji.

piec-do-sauny

Piec jest najważniejszym elementem sauny…

Dobry piec do sauny to taki, jaki prędko się nagrzewa, posiada system zabezpieczający przed przegrzaniem i urządzenia redukujące pobór energii elektrycznej. Moc pieca musi być dostosowana do wielkości kabiny sauny, w tamtej posiada istnieć zastosowany.

Zasadą jest, iż 1 kW mocy przypada na 1 m3 objętości kabiny. Dostępne w sprzedaży piece posiadają moc od 2 do chociażby 20 kW, więc nie bywa problemem zakup odpowiedniego pieca.

Każdy piecyk do sauny wyposażony bywa w znajdujący się w tego górnej części zbiornik na kamienie akumulujące gorąco wytworzone poprzez grzałki. Jako ich wypełnienie stosuje się minerały takie gdy na przykład diabazyt lub sztucznie wyprodukowane elementy ceramiczne. Nie możemy wykonać zwykłych polnych kamieni, gdyż pękają one często pod wpływem gorąca i mogą uszkodzić piec.