Panele drewniane

Panele drewniane są najbardziej zróżnicowaną grupą materiałów na drewnianą posadzkę. Nie wyłącznie różnią się gatunkiem wierzchniej warstwy drewna, tego usłojeniem i kolorystyką, choć także sposobem jej zabezpieczenia.

Najczęściej zbudowane istnieją z trzech, rzadziej z dwóch warstw drewna albo drewna i warstwy z materiału drewnopochodnego.

Dostępne istnieją takie, jakie wyglądem przypominają dyle podłogowe (panele jednolamelowe), deskę parkietową (dwu-lamelowe) albo parkiet (trzylamelowe). Także zwolennicy wiekowych parkietów znajdą panele do siebie. Z myślą o nich powstały takie, jakie naśladują mozaikę parkietową o wzorze rombu. Ich dodatkowym atutem bywa wierzchnia warstwa z postarzanego drewna. Z pewnością istnieją najbardziej interesującą propozycją do osób, jakie ponad wszystko cenią ewentualność wyboru z gdy na przykład największego wachlarza możliwości. Tym łącznie mogą wybrać spośród kilkudziesięciu gatunków drewna, jakie bywa lakierowane, olejowane albo pokryte warstwą winylu (PCW). Producenci paneli, zdając sobie sprawę z tego, co bywa ich głównym atutem, z roku na rok powiększają swoją ofertę. Dziś możemy kupić drewniane elementy, jakich warstwy zabezpieczające pełnią nadobowiązkowo funkcje ozdobne – przyciemniają, rozjaśniają lub zmieniają ton barwy drewna. Inną zaletą paneli bywa ich montaż. Można z nich układać nie wyłącznie posadzki zespolone z podłożem, choć również pływające. Domorosły fachowiec zdoła wykończyć nimi 50 m2 podłogi zaledwie w jeden dzień. Istotny bywa także aspekt ekonomiczny. Do ceny paneli nie trzeba doliczać kosztu preparatów na powłokę zabezpieczającą, kleju i wynagrodzenia fachowców. Poza takim gdy panele nie istnieją przyklejone do podłoża i istnieją łączone na zatrzaski, możemy je zdemontować i ułożyć z nich posadzkę w innym miejscu. Mimo wielu zalet panele -jak na przykład wszelki materiał na drewnianą posadzkę – posiadają mankamenty i wymagania, jakie powinno się respektować.

Wprawdzie wybierając panele, nie musimy się sterować cechami gatunku drewna wierzchniej warstwy, choć koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę zalecenia ich producenta. Tylko układając panele zgodnie z ich przeznaczeniem, będziemy cieszyć się posadzką poprzez wiele lat. Chcąc przykleić je do podkładu, nie musimy dostosowywać kleju do gatunku drewna, choć do powłoki zabezpieczającej panel i ewentualnie gruntu wzmacniającego podłoże.

Jeżeli zdecydujemy się na posadzkę pływającą – niezespoloną z podłożem, powinniśmy zadbać o jej wyciszenie podkładem tłumiącym dźwięki. W przeciwnym razie w krótkim czasie po zakończeniu prac może nas irytować odgłos każdego kroku. Panele nie istnieją tak długowieczne gdy na przykład lite drewno, choć producenci na niektóre z nich udzielają aż 25-letniej gwarancji. Poza takim lakierowane i olejowane możemy poddawać kilkakrotnemu szlifowaniu.