Układamy posadzkę na legarach

Jak układać posadzkę na legarach?

Posadzki na legarach są zalecane tam, gdzie jest potrzebna warstwa izolacji termicznej lub akustycznej – można ją ułożyć właśnie pomiędzy legarami. Jednak wybierając ten sposób izolacji, trzeba rozważyć, czy jesteśmy gotowi na zmniejszenie wysokości pomieszczenia o 8 cm (przy ułożeniu izolacji akustycznej nawet o kilkanaście centymetrów). Przed ułożeniem legarów należy zadbać o to, by były one zaimpregnowane. Można to zrobić samodzielnie, ale lepiej kupić już zabezpieczone legary (najlepiej ciśnieniowo) środkiem o działaniu grzybobójczym, owadobójczym i przeciwogniowym do zastosowań wewnętrznych. Dzięki temu elementy poddane działaniu wilgoci nie ulegną zniszczeniu, bo na ich powierzchni nie będą się rozwijać szkodliwe dla człowieka pleśnie i grzyby. Legary najczęściej są wykonywane z drewna sosnowego. Z reguły mają wysokość 6-15 cm i szerokość 6-8 cm. Odległość między nimi nie powinna przekraczać 60 cm. Legary opiera się bezpośrednio na stropie albo na plastikowych klinach, dzięki którym można dokładnie wypoziomować podłogę.

Uwaga!
Na podkładach, które mają podwyższoną wilgotność, na przykład na stropach monolitycznych i gęstożebrowych mających mniej niż trzy miesiące czy na nowych wylewkach betonowych podłogi na gruncie, trzeba ułożyć folię paroizolacyjną. Układa się ją z 10-20 centymetrowymi zakładami i 15-20 cm wywija się na ściany. Nie musimy jej kłaść na stropach z płyt prefabrykowanych i stropach drewnianych.
Minimalna odległość dłuższych krawędzi legarów od ścian, przy których leżą, powinna być taka, by można było w powstałej szczelinie umieścić pasek wełny mineralnej. Przyjmuje się, że szerokość paska izolacji nie powinna być mniejsza niż jej grubość – cieńsze paski trudniej przyciąć. Takie postępowanie zapobiegnie przenoszeniu drgań i uciekaniu ciepła przy ścianach pomieszczenia. Między ścianami pomieszczenia a czołem legarów należy pozostawić 1-2–centymetrową szczelinę dylatacyjną. Układa się w niej pasek pianki dylatacyjnej z polietylenu lub styropianu. Dobrze jest przytwierdzić na górnej powierzchni legarów paski pianki polietylenowej lub filcu, dzięki czemu posadzka nie będzie skrzypiała. Po ułożeniu materiału izolującego termicznie lub akustycznie można przystąpić do mocowania desek podłogowych do legarów.
Można to zrobić, używając gwoździ, wkrętów lub kleju, można też zastosować jednocześnie gwoździe i klej. Gwoździe i wkręty muszą być zabezpieczone antykorozyjnie.