Która powłoka wymaga najmniej zabiegów konserwujących?

Panele drewniane najczęściej są zabezpieczone lakierem albo olejem. Tylko niektóre z wierzchnią warstwą z korka pokrywa powłoka winylowa (PCW). To ona jest najtrwalsza i praktycznie nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących, ale pokryte nią panele mają najmniej naturalny wygląd i są najmniej przyjemne w dotyku.
Najbardziej naturalnie wyglądają panele zabezpieczone olejem. Jednak decydując się na nie, należy zdawać sobie sprawę, że będą wymagały regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, Ich częstotliwość zależy od tego, jak intensywnie jest eksploatowana posadzka.

W sypialniach i garderobach wystarczy przeprowadzić olejowanie lub woskowanie raz w roku, ale już w holu, kuchni i pokojach dzieci trzeba to będzie zrobić trzy-cztery razy w roku. Panele pokryte lakierem są mniej wymagające – wystarczy ułożoną z nich posadzkę, w miarę potrzeby (z reguły raz albo dwa razy w roku) pokryć warstwą impregnującą lub nabłyszczającą – preparatem przeznaczonym do parkietów lakierowanych i niezawierającym silikonu.

Uwaga! Panele drewniane-zarówno te zabezpieczone olejem, jak i lakierowane – można poddawać renowacji polegającej na przeszlifowaniu papierem ściernym 240-320. Jeśli to nie wystarczy, by usunąć zarysowania, można przeszlifować panele maszynowo i ułożyć nową warstwę zabezpieczającą.

Konserwacja paneli laminowanych jest bardzo prosta, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je płynem chroniącym przed powierzchniowymi zadrapaniami i tworzącym dodatkową warstwę antystatyczną i przeciwpoślizgową. Nie można stosować środków z woskiem – po ich zastosowaniu na posadzce mogą pozostać smugi, które trudno usunąć. Najlepiej używać płynu zalecanego przez producenta paneli.