Jakie panele można układać w kuchni

Tylko niektóre panele mogą być układane w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, na przykład w kuchni. Woda może odkształcić zarówno panele drewniane, jak i laminowane. Wprawdzie drewniane dzięki krzyżowemu ułożeniu warstw drewna mogą lepiej znieść działanie wilgoci niż lite drewniane elementy, ale ważne jest także to, z jakiego drewna wykonane są wszystkie warstwy. Nie tylko wierzchnia powinna być zrobiona z gatunku odpornego na wilgoć, na przykład teku czy iroko. Istotny jest także gatunek drewna, z którego jest warstwa nośna. Nie może być ona zrobiona z drewna łatwo odkształcającego się pod wpływem wilgoci, na przykład z buku. Najlepszym kryterium dla osób szukających drewnianych paneli do pomieszczeń szczególnie narażonych na wilgoć będzie deklaracja producenta, że można je ułożyć na przykład w kuchni czy w pokoju kąpielowym.

Uwaga! Układając panele drewniane w miejscach szczególnie narażonych na zachlapanie, najlepiej zabezpieczyć je dodatkową warstwą lakieru.
Tylko niektóre panele laminowane dobrze zniosą działanie wilgoci czy nawet rozlanie wody w kuchni. Aby tak było, rdzenie paneli muszą być ze specjalnie wzmocnionej, impregnowanej i nasączonej środkami przeciw agresji biologicznej płyty HDF, a krawędzie zaimpregnowane lub zabezpieczone woskiem. Tym razem, tak samo jak w przypadku paneli drewnianych, informacja o tym, że panele są przeznaczone do układania w wilgotnych pomieszczeniach, musi się znajdować na opakowaniu albo w karcie technicznej.
Uwaga! Krawędzie laminowanych paneli warto zaimpregnować specjalnymi preparatami zalecanymi przez producenta.