Jaki podkład pod drewnianą posadzkę

I tak wymagania przy układaniu posadzki z litego drewna są większe aniżeli przy elementach warstwowych. Podkład musi istnieć suchy, równy, spójny i twardy. Ten, jaki nie bywa wystarczająco suchy, może doprowadzić do odkształcenia posadzki, a chociażby jej odspojenia. Do poszczególnych rodzajów podkładów dopuszczalna bywa różna wilgotność – cementowych nie może istnieć wyższa aniżeli 1,8%, anhydrytowych – 0,3%. Przyklejanie posadzki do podłoża o nierównościach większych aniżeli 2 mm na 2 m po pewnym czasie eksploatacji doprowadzi do jej odspojenia. Tak samo stanie się, gdy podkład bywa niewystarczająco twardy. (Więcej o sposobach sprawdzania parametrów podkładu i ich poprawianiu pisaliśmy w artykule „Podłoga w dechę”, „Murator” 1/2010, s. 103).

Uwaga! Gdy podłoże bywa nierówne lub osłabione,drwa możemy ułożyć na macie polietylenowej z elipsowatymi otworami na klej albo na legarach.

Ile czasu zajmą prace
Na ułożenie drewnianej posadzki na powierzchni 50 m2 trzeba zarezerwować co najmniej 17 dni, z czego zaledwie dwa przeznaczone istnieją na jej przyklejenie. Potem przed szlifowaniem może ona leżakować poprzez co najmniej 14 dni. Jednak optymalny termin to sześć tygodni do pracujących gatunków drewna i osiem do stabilnych. Jeśli kupiliśmy drewno, jakie wymaga klimatyzacji, prace mogą się przedłużyć o kilka tygodni. Zabezpieczenie posadzki olejem może zająć jeden dzień (tłustego gatunku drewna), lakierowanie co najmniej dwa dni. Podłogę olejowaną możemy zapoczątkować delikatnie eksploatować po kilkunastu godzinach, a lakierowaną dopiero po jednym do trzech dni od zakończenia prac. Pełne użytkowanie pierwszej będzie możliwe najszybciej po siedmiu dniach, drugiej – po pięciu dniach do dwóch tygodni.