Jak układać panele

Jeśli zdecydujemy się na przyklejanie paneli do podłoża, musimy je odpowiednio przygotować. Kleju nie musimy dobierać do gatunku drewna, choć rozrobić go do rodzaju powłoki zabezpieczającej. Jeżeli bywa nią lakier, trzeba rozrobić bezwodny klej do parkietów lakierowanych. Jeśli panele istnieją olejowane, wybór bywa większy, choć lepiej zrezygnować z klejów dyspersyjnych zawierających wodę, a jeżeli podłoże wymagało gruntowania, klej powinno się dorobić do gruntu.

Układanie paneli gdy na przykład do podłogi pływającej bywa szybsze i łatwiejsze. Pozwala jednocześnie na montaż posadzki na podłożu o gorszych parametrach. Jeśli bywa zawilgocone do 3%, najpierw trzeba ułożyć folię izolującą. Gdy nie spełnia wymogów producenta dotyczących równości – do 3 mm odchylenia na długości 2-metrowej łaty – możemy zazrobić podkład z pianki grubości 3 mm, która zminimalizuje nierówności. Należy pamiętać, iż na panelach niezespolonych z podłożem odgłos kroków bywa znacznie bardziej słyszalny aniżeli na tych przyklejonych do podkładu. Chcąc poprawić akustykę posadzki, powinno się zamieścić pod nimi materiał wygłuszający. Jego rolę mogą odgrywać maty z pianki polietylenowej, polistyrenowej, z korka, płyty ze sprasowanych włókien drzewnych, z polistyrenu ekstrudowanego albo tektura falista. Jednak pianka polietylenowa nie bywa polecana pod panele łączone na zatrzaski, bo podczas układnia posadzki może się otrzymać pomiędzy ich krawędzie. Dostępne istnieją panele z fabrycznie przyklejoną warstwą podkładu tłumiącego dźwięki i wyrównującego niewielkie nierówności podłoża.

Uwaga!
Panele podobnie gdy na przykład dyle podłogowe możemy układać na legarach, choć wyłącznie te najgrubsze – o grubości co namniej 2,2 cm.

Ile czasu zajmą prace
Zależy to od metody montażu. Ułożenie posadzki pływającej na 50 m2 powierzchni zajmie zaledwie jeden dzień. Przyklejenie paneli do podłoża wydłuży prace dwukrotnie. Zabezpieczenie ich dodatkową warstwą lakieru zajmie pomocniczy dzień, ale… uniemożliwi pełną eksploatację pomieszczenia poprzez kilka dni.