Jak połączyć dom z ogrodem

Za wysoki taras
Wysokie podpiwniczenie domu sprawia, że taras, niczym platforma widokowa, góruje nad ogrodem. Czy można temu jakoś zaradzić?
Dominujący nad działką taras można włączyć w przestrzeń ogrodu, wykonując nasyp o łagodnych stokach, który płynnie łączy dom z otoczeniem. Żeby bardziej otworzyć przestrzeń tarasu, w jego części usunięto balustradę. W ten sposób ogród zbliżył się do obserwatora siedzącego przy domu – może on widzieć pierwszy plan kompozycji. Rośliny posadzone na nasypie zasłaniają taras, zmieniając go w zaciszny kącik. Dzięki tym zabiegom widok z tarasu sporo zyskał, poza tym powstała atrakcyjna oprawa dla domu oglądanego z ogrodu – wznosząca się powierzchnia z dobrze wyeksponowanymi roślinami.

Po zmianach
Skarpa naśladuje naturę; ma nieregularny kształt i łagodny spadek. Jeśli różnica poziomu tarasu i terenu jest duża (np. 1,5 m), skarpa musi sięgać głęboko w ogród. Na małej działce mogłoby to spowodować jej optyczne skrócenie. Aby temu zapobiec, zastosowano kilka zabiegów kompozycyjnych:
– na zbocza skarpy wprowadzono element ogrodu znajdującego się u jej podnóża, czyli trawnik. Wygląda on jakby wpełzał na pochyłość, wypierając stopniowo znajdującą się tam roślinność, przez co skarpa wydaje się krótsza;
– trawiaste schody przecinają gęste grupy roślin i dzielą skarpę na dwie części. Stopnie schodów rozdzielają drewniane elementy, co sprawia, że przyjemnie się po nich stąpa nawet na boso;
– zastosowanie trójwarstwowego układu roślinności na skarpie powoduje, że wydaje się ona krótsza. Najniżej rosną płożące rośliny okrywowe, nad nimi znajdują się zwarte bryły krzewów średniej wysokości, ostatnie piętro tworzą rośliny o wyniosłym pokroju, które jednak nie zasłaniają widoku na ogród poniżej. Pomimo tego, że z tarasu prowadzą do ogrodu schody porośnięte darnią, pozostawiono też poprzednie schody, które łączą się ze żwirową nawierzchnią. Bez nich często użytkowane trawiaste stopnie uległyby wydeptaniu.

Na skarpie
Znajdują się na niej przede wszystkim krzewy liściaste i byliny. Krzewy iglaste tylko je uzupełniają i tworzą tło. To zapewnia kompozycji zmienność kolorystyki związaną z porami roku.
Uprawa roślin na skarpie nie jest łatwa. Cierpią one przede wszystkim z powodu suszy, gdyż podsiąkanie wody z gruntu jest utrudnione, a woda opadowa spływa szybko po pochyłości terenu i nie wsiąka w glebę. Poza tym na wyeksponowanym stoku mocniej niż na płaskim terenie operuje słońce. Dlatego rośliny tu posadzone powinny mieć silny i gęsty system korzeniowy, który sprawnie pobiera wodę z gleby, a poza tym umacnia skarpę i zapobiega jej rozmyciu przez spływającą wodę opadową.