Finishparkiety i finishdeski

Tak nazywane są dwuwarstwowe drewniane elementy, które przeszły w fabryce dwa skomplikowane  etapy obróbki drewna – szlifowanie i lakierowanie. Dzięki temu termin prac montażowych możemy skrócić do kilku dni i przeprowadzić je samodzielnie, rezygnując z zatrudniania wykwalifikowanej ekipy. Jednak główny powód, do którego finisz-posadzki posiadają grono zwolenników, bywa jeszcze inny. Dzięki temu, iż drewniane elementy są wykończone już w momencie ich kupowania, widać, jak na przykład będzie wyglądała podłoga.

Zamysł aranżacyjny bywa łatwiejszy do zrealizowania aniżeli w przypadku surowego drewna, bo bywa w pełni przewidywalny. Poza takim warstwowa struktura elementów ograniczająca pracę drewna pozwala na znacznie większą dowolność w doborze gatunku czy rodzaju usłojenia. Tym razem możemy pozwolić sobie na wybór dowolnego wzoru bez obaw, iż w posadzce pojawią się szpecące szczeliny. Fabryczne zabezpieczanie lakierem różni się od znanego wykonywanego poprzez parkieciarzy po ułożeniu drewnianej posadzki z litego drewna. Po wyszlifowaniu drewna na specjalnych maszynach gwarantujących precyzja do 0,05 mm nanoszony bywa lakier podkładowy. Dopiero potem kilka warstw lakieru akrylowego wolnego od formaldehydu, jakie są utwardzane promieniami UV liczba warstw zabezpieczających może istnieć różna – finishparkiet pokrywany bywa pięcioma, a finishdeska siedmioma warstwami. Ten gatunek materiału posadzkowego nakłada znacznie mniejsze ograniczenia aniżeli lite drewno – z przebiegu prac możemy wyeliminować kilka etapów, na przykład klimatyzowanie drewnianych elementów w lokalizacji układania posadzki.

Jednak układanie gotowego materiału posadzkowego pokrytego lakierem posiada specyficzne wymagania, którym trzeba sprostać… Wprawdzie posadzki z finishparkietu wyglądają niemal identycznie jak na przykład te układane ze znanego parkietu, choć wnikliwe oko może dostrzec wąskie szczeliny pomiędzy drewnianymi elementami. Między innymi toteż taki gatunek posadzki nie bywa zalecany w pomieszczeniach wilgotnych. A decydując się na jej ułożenie w miejscach narażonych na rozlanie wody, na przykład jadalni, posadzkę powinno się nadobowiązkowo zabezpieczyć. Choć jesteśmy zadowoleni z  wyboru powłoki chroniącej i dostosowywania jej do gatunku drewna, nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dostosowaniu kleju do użytego gruntu i drewna pokrytego lakierem.