Jak posadzka drewniana?

Wybieramy najlepszą posadzkę
Drewno posiada ugruntowaną, niezagrożoną pozycję lidera wśród materiałów wykorzystywanych na posadzki. Przez dziesięciolecia przeszło niezwykłe metamorfozy – od litych pojedynczych elementów po warstwowe panele o różnym kształcie, jakie istnieją wykańczane fabrycznie. Właśnie toteż efekt eksploatacji drewnianej podłogi może istnieć wysoce różny – zależy od tego, jakie drewno wybierzemy.

Lite drewno
To materiał do osób ponad wszystko ceniących trwałość. Wiek wykonanych z niego posadzek możemy liczyć w dziesiątkach, a niekiedy chociażby setkach lat. Wszystkie elementy z litego drewna – chociażby te najcieńsze – zniosą znacznie więcej szlifowań aniżeli elementy warstwowe. Jednak posadzka, którą mogą cieszyć się następne pokolenia, posiada swoją cenę. Lite drewno bywa znacznie bardziej wymagającym materiałem aniżeli drewniane elementy warstwowe. Trudniejsza decyzja przed Tobą. Wybierając lite drewno na posadzkę, powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim gatunek drewna – trzeba go dorobić do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym będzie układane. Z kolei wybór gatunku wpływa na metodę ułożenia. Natomiast konsekwencją decyzji dotyczącej wielkości drewnianych elementów bywa wybór rysunku słojów. I wreszcie gatunek wybranego materiału posadzkowego przesądza o tym, jaki i metoda zabezpieczenia drewna najlepiej się sprawdzi.

To jeszcze nie wszystkie efekty uboczne decyzji, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Osoby decydujące się na lite drwa muszą się wiedzieć, iż konieczne będzie zatrudnienie wykwalifikowanych fachowców, których umiejętności będą gwarancją późniejszej trwałości i urody drewna. Lite elementy to materiał wysoce wymagający – prace przebiegają wieloetapowo (w przypadku warstwowych elementów „wiele z tych etapów możemy pominąć). Zaczynają się od odpowiedniego przygotowania drewna i podłoża, a kończy na szlifowaniu i ułożeniu powłoki zabezpieczającej. Co najmniej 17 dni, a niekiedy nawet i trzy miesiące. Jest to jeszcze jedna konsekwencja wyboru litego drewna – wykonane z niego posadzki są z reguły najdroższe, bo do ceny surowego materiału powinno się jeszcze doliczyć koszt kleju, powłoki zabezpieczającej i robocizny, czyli od mniej więcej 70 chociażby do 150 zł/m2.