Czy trwalsze są panele drewniane czy laminowane?

Powszechna, ale nieprawdziwa jest opinia, że najtrwalsze są panele drewniane. Panele doskonałej i gorszej jakości można znaleźć zarówno wśród drewnianych, jak i laminowanych. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się okresom gwarancji udzielanej na panele przez ich producentów. Są one bardzo różne – począwszy od kilku, przez 25, do 100 lat. Przy czym najdłuższa gwarancja jest udzielana na jedne z paneli laminowanych. Panele drewniane są z reguły wykonane z trzech, rzadziej z dwóch warstw różnych gatunków drew¬na lub drewna połączonego z elementami drewno-pochodnymi. Ich wierzchnią warstwę może zabezpieczać od pięciu do siedmiu warstw lakieru utwardzonego promieniami UV, olej albo winyl (PCW).

Panele laminowane są najczęściej zbudowane z trzech warstw z materiałów drewnopochodnych oraz tworzyw sztucznych. Laminat zabezpiecza kilkuwarstwowa powłoka utwardzonej żywicy melaminowej odpornej na uderzenia, ścieranie i zarysowania.
Dostępna jest jeszcze trzecia grupa paneli, trudna do zakwalifikowania – ze względu na materiał rdzenia można by je uznać za panele drewnopochodne, ale ich licowa warstwa jest materiałem naturalnym. Panele te mają cztery-pięć warstw, przy czym co najmniej jedna z nich jest z korka. W tej grupie są panele z warstwą użytkową z naturalnego drewna zabezpieczonego lakierem i z warstwą licową z naturalnego korka pokrytego lakierem lub winylem.