Klejenie posadzki bezpośrednio i na klej

Jest to najpopularniejsza metoda, którą można stosować, gdy zależy nam jedynie na dekoracyjnej funkcji posadzki. Ponieważ montaż odbywa się bezpośrednio na podkładzie, ten musi być bezwarunkowo twardy, równy i suchy. Niebagatelne znaczenie ma także odpowiedni dobór kleju i substancji gruntującej.

Podstawowym zadaniem gruntu jest zwiększenie przyczepności podłoża, ale potrafi on także poprawić jego parametry. Właśnie dlatego o wyborze konkretnego preparatu powinny decydować cechy podkładu. Odpowiednio dobrany klej dobrze mocuje duże elementy, a po wyschnięciu jest jednocześnie wytrzymały i elastyczny. Oba te wymogi spełniają kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe poliuretanowe oraz MS polimery.

Poza tym klej należy dostosować do wybranego gruntu – najlepiej zdecydować się na zestaw (grunt i klej) tego samego producenta. Klej musi być nakładany na podłoże szpachlą o odpowiedniej wysokości zębów – przy dużych elementach drewnianych powinna ona wynosić 10 mm. Na podkładzie trzeba go rozprowadzić tyle, by przymocował mniej więcej 80% drewnianego elementu. Te miejsca posadzki, które po przyklejeniu drewna wydają pusty odgłos, należy dociążyć na kilka godzin. Obciążenie zdejmujemy, gdy klej wyschnie.